Міхаель Зайферт
Чи завжди люди в Європі мали світлу шкіру? Відповідь на це питання може дати молода наукова дисципліна — палеогенетика. tuenews INTERNATIONAL поспілкувався з експертом Козімо Постом, молодшим професором археології та палеогенетики Тюбінгенського університету. «Наша мета — реконструювати генетичну різноманітність людей в минулому і пояснити історичні зміни, викликані міграціями, змішуванням і вимиранням людських груп. Для цього ми беремо невелику кількість органічної речовини з археологічних знахідок кісток або зубів і таким чином можемо виділити ДНК — генетичний матеріал людини. За останні 13 років ми реконструювали таким чином близько 10 000 людських геномів з минулого», — пояснює Пост.
Жителі Європи належать до людського виду «homo sapiens», як і всі люди, що нині живуть у світі. Перші групи цих людей прибули до Центральної Європи близько 45 000 років тому з Африки через Близький Схід вздовж Дунаю, а також до нашого регіону, де неандертальці, більш давня форма людей, жили близько 200 000 років. Ці перші сучасні люди в Європі були кочовими мисливцями-збирачами, які змогли чудово пристосуватися до кліматичних умов льодовикового періоду.
«Як і деякі сучасні люди в більшій частині Африки, вони, ймовірно, були темношкірими. Однак генетично в нас збереглося не так багато від цих перших груп. Лише через кілька хвиль імміграції та культур льодовикового періоду наші предки, ймовірно, прийшли з Балкан до Італії, а звідти поширилися по всій Європі. У той час, 14 000 років тому, настав теплий період, льодовики розтанули і на місці степів утворилися ліси. Тварини пішли до лісів, а мисливці послідували за ними», — розповідає Козімо Пост, підсумовуючи сучасний стан науки.
«Ці люди, ймовірно, також були темношкірими. Ми маємо близько 10 відсотків нашого генетичного матеріалу від них. Ми також маємо 2 відсотки неандертальських генів від них, тому що вони зустрілися з неандертальцями набагато раніше на Близькому Сході і змішалися з ними. І вони принесли блакитні очі в Європу», — додає Пост. Він припускає, як з’явилися блакитні очі: «Ймовірно, це була випадкова мутація, а потім люди, можливо, подумали що це гарно виглядає». Ось чому блакитні очі переважали у виборі партнерів, а отже, і в розмноженні.
Ще одна велика хвиля імміграції привела перших фермерів з Анатолії до Європи 8 000 років тому. Вони принесли з собою культурні досягнення, такі як постійне місце проживання, землеробство і тваринництво, а також гончарство. Вони мали світлішу шкіру і, за даними палеогенетиків, відповідальні за близько 40 відсотків нашого генетичного матеріалу. Тоді вони жили поряд з місцевими мисливцями-збирачами, а пізніше на півночі разом з ними, що призвело до генетичного обміну.
Тоді колір шкіри цих людей все ще був досить мінливим. Мешканці Європи остаточно стали світлошкірими після наступної хвилі імміграції близько 5 000 років тому — у той час степові вершники зі східних степів на північ від Чорного і Каспійського морів у великій кількості прибули до Європи. Як пояснює Козімо Пост, саме їхні гени сьогодні найбільше визначають нас, складаючи 50 відсотків нашого генетичного матеріалу. Вони також запровадили низку культурних інновацій: колесо та колісницю, стада великої рогатої худоби, а отже, пасовищне тваринництво, а бронзовий вік у Європі розпочався з першого використання металів.
Пост підсумовує історичний розвиток: «Задовго до сьогоднішніх біженців люди прибули як мігранти зі Сходу та заселили Європу. Вони принесли багато культурних інновацій, і наш сьогоднішній генетичний матеріал виник в результаті змішання населення».
Зважаючи на швидкий методологічний розвиток палеогенетики, Козімо Пост очікує ще багато цікавих знахідок: «Сьогодні нам достатньо маленької ложки осаду, щоб ідентифікувати сотню різних організмів, які населяли шар поселення, від бактерій до рослин, тварин і людей. Ми спробуємо це в новому проєкті». Він сподівається знайти нові місця в регіонах, де досі не було знайдено жодної людської кістки.
tun23082205
Männlicher Schädel und Steinwerkzeuge von Jägern und Sammlern, die noch vor etwa 7.000 Jahren im heutigen Brandenburg lebten. Sie vermischten sich nicht mit den ersten europäischen Bauern und wurden schließlich verdrängt. Foto: Volker Minkus.
002229
002230
002231