Еволюційна біологія припускає, що всі організми, які живуть сьогодні, мають спільного предка. Це пов’язано з тим, що сучасні організми мають багато спільних рис, включаючи той факт, що вони використовують однаковий генетичний код. Міжнародна дослідницька група представила нові дані про цього потенційного спільного предка під назвою LUCA, що розшифровується як «останній універсальний спільний предок» (Last Universal Common Ancestor). Цей спільний предок усіх живих істот міг жити набагато раніше, ніж вважалося раніше, а саме близько 4,2 мільярда років тому.
Міжнародна дослідницька група під керівництвом Брістольського університету в Англії простежила генеалогічне дерево видів аж до їх передбачуваного початку: згідно з дослідженням, це був одноклітинний організм, схожий на сучасні бактерії.
Раніше вважалося, що вік LUCA не перевищує 3,9 мільярда років. Це пояснюється тим, що раннє життя, ймовірно, не пережило б так зване «пізнє важке бомбардування», під час якого численні небесні тіла врізалися в Землю приблизно 4 мільярди років тому. Однак останні дослідження свідчать про те, що ці удари могли бути менш сильними, ніж це вважалося раніше. Якщо це так, то останній спільний предок міг жити набагато раніше.
Команда порівняла всі гени в геномах живих видів і підрахувала мутації, які відбулися з плином часу – з моменту появи спільного предка LUCA. Математичний розрахунок генетичної швидкості дозволив зробити висновок, що LUCA жив 4,2 мільярда років тому, приблизно через чотириста мільйонів років після утворення Землі та нашої Сонячної системи.
Як зазначив співавтор дослідження Давіде Пізані, LUCA, ймовірно, нагадував сучасні одноклітинні організми, такі як бактерії: «Але що дійсно цікаво, так це те, що він явно мав ранню імунну систему, що свідчить про те, що наш предок вже був залучений до гонки озброєнь з вірусами 4,2 мільярда років тому».
Співавтор дослідження Тім Лентон з Університету Ексетера додає: «Зрозуміло, що LUCA використовував і змінював своє середовище, але малоймовірно, що він жив на самоті». Його відходи могли бути їжею для інших мікроорганізмів, які виробляли метан і таким чином сприяли розвитку екосистеми перероблення відходів.
До пресрелізу Бристольського університету та оригінального дослідження: July: LUCA | News and features | University of Bristol
tun24072304
Der Stammbaum des Lebens: Von LUCA stammen Bakterien, Einzeller (Eukaryoten) und eine weitere Gruppe von Mikroorganismen, die Archäen, ab. Foto: WikimediaCommons.
002503