Навіть у фруктових дерев, що ростуть на відкритій місцевості на лузі, є власники. Тому не можна просто так зривати яблука, груші, сливи, мірабель, горіхи або підбирати їх із землі. Це вважається крадіжкою і за це можна понести покарання. Однак є один виняток: якщо на дереві є жовта стрічка, це означає, що власник дає дозвіл на збір врожаю. Тоді будь-хто може зірвати фрукти для свого пирога або з’їсти їх прямо з дерева. Але: збирати врожай дозволено лише без драбини та виключно для особистого споживання. І якими б спокусливими не були яблука на сусідньому дереві, збирати врожай дозволено лише на дереві зі стрічкою — на всі інші накладено табу. Про це йдеться, наприклад, в інформаційному бюлетені громади міста Нерен. Кампанія бере свій початок від кампанії округу Есслінген, який у 2020 році отримав національну нагороду «Занадто гарне для смітника» в категорії сільського господарства. Наступного року Федеральне міністерство сільського господарства закликало до цього інші міста.
Нерен, Офтердінген і Пфуллінген беруть участь
В Офтердінгені точно є шанс натрапити на дерево з жовтою стрічкою: тамтешній муніципалітет роздає жовті стрічки з початку серпня. Власники дерев у Нерені також можуть отримати етикетки з початку вересня. У Нерені є ще одна особливість: кожному дозволено збирати фрукти для власного споживання з яблунь, груш і слив муніципалітету. Точне розташування дерев можна знайти на карті, яку муніципалітет опублікував в Інтернеті:
Rathaus Nehren | Obsternte
У Бодельсгаузені діє схожий регламент, але там дерева позначені біло-червоною стрічкою:
Bodelshausen Mediathek | Obstverkauf
Відділ плодівництва та садівництва районного управління не бере участі в кампанії. «У моїх грудях б’ються два серця», — каже районний радник з питань садівництва Йоахім Льокельт. З одного боку, він радіє, коли фрукти йдуть на перероблення, а не псуються. З іншого боку, він також розуміє занепокоєння власників дерев, що гілки будуть обірвані або що з сусідніх дерев будуть незаконно збирати плоди. Саме тому питання жовтих стрічок є відповідальністю муніципалітетів. В окрузі Ройтлінген містечко Пфуллінген вже 13-й раз бере участь у кампанії «Збір врожаю дозволено»: там стрічки білі. Тут також муніципалітет надає онлайн-мапу, на якій показані ділянки, де розміщені білі стрічки:
Stadt Pfullingen | Weiße Bänder
В інтернеті є й інші джерела безоплатних фруктів. Вебсайт www.mundraub.org пропонує мапу, на якій позначені дерева, з яких можна збирати плоди. Однак деякі дані, очевидно, досить застарілі, як видно з коментарів на головній сторінці. На сайті www.streuobstwiesen-boerse.de власники дерев пропонують дерева для збору врожаю. Там же можна знайти контакти, щоб, наприклад, орендувати або купити луговий сад.
У лугових садах ростуть старі та молоді дерева з різними видами фруктів. Деякі власники дерев переробляють яблука та груші на сік або роблять з них шнапс. Садові луки є важливим середовищем існування для багатьох видів тварин, особливо комах. Сади зазвичай не огороджені. Луки в долині Неккара, на Альбтрауфі та на краю Шенбуха вважаються одними з найбільших садових ландшафтів у Центральній Європі.
tun24081301
Streuobstwiese am Albtrauf. Foto: tuenews INTERNATIONAL / Martin Klaus.
002615