«Ми схожі на класичну німецьку місцеву газету», — каже Корнелія Герлах, координаторка проєкту «Амаль, Берлін!». Редактори Халед аль-Абуд, Анас Хабір і Абдолрахман Омарен посміхаються. Твердження вірне, але це лише половина правди. Хоча «Амаль» працює за тими ж критеріями, що й німецькі ЗМІ, платформа є чимось особливим: це онлайн-медіапроєкт, в якому журналісти-біженці з п’яти країн інформують своїх співвітчизників і багатьох інших про Німеччину за допомогою репортажів арабською, дарі/фарсі та українською мовами. «Амаль вирушає до Швабії» — таким був девіз цих днів. Троє редакторів і координатор проєкту Герлах також відвідали tuenews INTERNATIONAL і взяли участь у редакційній нараді під час дослідницької поїздки по проєктах, що проводяться Diakonisches Werk у Баден-Вюртемберзі. Вони не залишили осторонь й Тюбінген: Халед Аль-Абуд зустрівся з Рулою Аль-Сагір — колишньою співробітницею tuenews, яка щойно видала свою нову книгу «Herzklopfen und Hoffnung». «Амаль» хоче написати про неї.
«Амаль» в перекладі з арабської означає «надія». На початку 2016 року десять журналістів-біженців з Сирії, Афганістану, Ірану та Єгипту зустрілися на семінарі в Протестантській школі журналістики в Берліні, щоб підготуватися до журналістської роботи в Німеччині. Під керівництвом журналісток Джулії та Корнелії Герлах була створена платформа, яка надає біженцям місцеві новини їхніми рідними мовами — місцева щоденна газета у смартфоні, як описує себе «Амаль». Сьогодні інтернет-платформа поширює місцеві та національні новини трьома мовами, до команди також приєдналися колеги з України. Тепер тут є не лише тексти, а й відео. У Берліні 14 журналістів повідомляють про все, що потрібно знати, щоб приїхати, відчути себе як вдома у новому місті та брати участь у політичному та культурному житті. Вони збирають новини та репортажі з місцевих ЗМІ та пишуть власні статті та звіти. З 2019 року «Амаль» також має власну редакцію в Гамбурзі, а у 2023 році додалася ще одна редакція у Франкфурті-на-Майні. Загалом у редакції працюють 25 редакторів на умовах неповного робочого дня — усі вони є професіоналами з журналістською освітою. Видання підтримується Громадською організацією євангельської журналістики, що частково фінансується коштом Протестантської церкви та кількох фондів, зокрема Körber Foundation. «Амаль, Франкфурт!» був нагороджений премією Hessische Integrationspreis у 2023 році. Платформа активно працює на Facebook у всіх трьох локаціях і безпосередньо взаємодіє з читачами.
Журналісти живуть мовою та з мовою. Саме тому їм неймовірно важко будувати нове життя у вигнанні. Шлях до роботи журналістом у Німеччині тернистий. Але він можливий, як показують приклади редакції «Амаль». Анас Хабір, наприклад, вивчав право в Алеппо та журналістику у Франції. Сьогодні він працює не лише в «Амаль», а й на французькій радіостанції Rosana та відеопродюсером інформаційного агентства Associated Press. Халід працював викладачем арабської мови та журналістом у Сирії, а зараз, поєднує неповну зайнятість в «Амаль» з роботою на берлінській телерадіокомпанії RBB. Відтоді деякі члени редакційної команди зробили стрибок у німецькі ЗМІ та пройшли стажування на ZDF або в берлінському Tagesspiegel. Інші навчаються паралельно з редакторською роботою. Усі вони розмовляють німецькою.
На початку своєї діяльності у 2016 році редактори «Амаль» створювали випуски протестантського журналу Chrismon, орієнтовані на біженців. Але доставити їх туди, де жили новоприбулі, було зовсім не просто, як розповіла нам Корнелія Герлах у Тюбінгені. Ось чому вона в захваті, коли тримає в руках деякі стінгазети з перших днів існування tuenews: «Я вважаю, що це дійсно вражає».
Під час візиту до редакції tuenews швидко зав’язується знайомство. Наприкінці зустрічі гості зі столиці Німеччини цікавляться, де вони можуть поїсти. Кімнатою швидко розлітаються уривки арабської мови, очевидно, зважуються переваги та недоліки швабської та арабської кухні. У рамках проєкту «Амаль в дорозі», члени редакції хочуть зняти десять репортажів на південному заході. Вони вже побували в Мюнсінгені, на порядку денному ще молодіжний проєкт в окрузі Енцкрайс, а також візит до Швеннінгена. Один репортер їде до Льорраха на півдні Бадену — хоча це і не «Швабія».
https://amalberlin.de/de/
tun24101601
JournalistInnen von “Amal” zu Besuch bei tuenews INTERNATIONAL. Foto: tuenews INTERNATIONAL / Sameer Ibrahim.
002708