Європейський суд з прав людини засудив Грецію

На початку 2024 року Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) у Страсбурзі вдруге засудив країну ЄС за порушення прав людини щодо біженців, які шукали захисту. Подія сталася майже 10 років тому в Греції: 22 вересня 2014 року берегова охорона Греції намагалася зупинити човен з біженцями біля острова Псерімос і здійснила по ньому 13 пострілів. Сирієць отримав поранення в голову і помер через кілька місяців коми. Провадження проти винних було припинено в Греції. Адвокат PROASYL подав скаргу до ЄСПЛ від імені сім’ї чоловіка, який загинув. Більш ніж через дев’ять років вона була задоволена: Грецію визнали винною в порушенні статті 2 Європейської конвенції з прав людини ЄКПЛ (право на життя). Вдові та дітям було присуджено компенсацію на загальну суму 80 000 євро. Суд також розкритикував той факт, що розслідування інциденту, проведене грецькою владою, було неадекватним і мало серйозні недоліки.
Інший випадок стався в січні 2014 року біля острова Фармаконісі. Тоді непридатний для користування човен з 27 біженцями на борту буксирували до Туреччини у східній частині Егейського моря, і під час маневру він отримав настільки серйозні пошкодження, що перекинувся. Одинадцять людей загинули, а ті, що вижили, були тимчасово затримані солдатами і піддані нелюдському поводженню. У липні 2022 року Європейський суд з прав людини засудив Грецію за смерть людей, які шукали захисту (порушення ст. 2 ЄКПЛ), а також за нелюдське поводження (порушення ст. 3 ЄКПЛ) і неналежний розгляд справи грецькою судовою системою (порушення ст. 13 ЄКПЛ). Загалом було накладено штрафи на суму 330 000 євро.
Інша справа досі розслідується з червня 2023 року. Тоді сотні біженців загинули на кораблі, що перекинувся біля прибережного міста Пілос, через те, що грецька берегова охорона не вжила заходів з порятунку. Очікується, що ця справа також потрапить до ЄСПЛ.
PROASYL вважає ці справи лише «верхівкою айсберга», оскільки багато справ взагалі не доходять до суду. Тому організація закликає ЄС «активувати механізм верховенства права ЄС та ініціювати провадження проти Греції за статтею 7, щоб запобігти подальшим смертям і катастрофам». Механізм верховенства права призначений для фінансового покарання за порушення певних цінностей ЄС. Цей інструмент вже був використаний проти Польщі та Угорщини. Процедура захисту фундаментальних цінностей, передбачена статтею 7, використовується для визначення того, чи існує ризик порушення цінностей ЄС, чи вже відбулося серйозне порушення. Найсерйознішою санкцією, передбаченою цією процедурою, є призупинення права голосу держави-члена.
Додаткова інформація з посиланнями на судові рішення:
Tote Geflüchtete als griechische Kontinuität: Von Farmakonisi über Pserimos nach Pylos | PRO ASYL

tun24042405

www.tuenews.de

Ein Stacheldrahtzaun. Foto: tünews INTERNATIONAL / Martin Klaus.

000884

 

 

 

TÜNEWS INTERNATIONAL

Related posts

Contact Us

Magazine Html